pdf @ download @ do ÂściÂągnięcia @ pobieranie @ ebook

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

POEZJA JÓZEFA CZECHOWICZA

 

Czechowicz Józef (1903-1939), polski poeta i prozaik.

Wybitny poeta tzw. . Współpracę z grupą poetycką "Kwadryga".

Piewca sielankowej wsi i prowincji, a jednocześnie wyraziciel . Nawiązywał do wizjonerstwa oraz do . Jego inspiracją był folklor, zwłaszcza jego muzyczność.

W warstwie formalnej jego poezja cechuje się uproszczoną i rozluźnioną składnią, całkowitą rezygnacją z interpunkcji i dużych liter. Koncepcję języka poetyckiego w twórczości poetyckiej Czechowicza określa się jako symboliczno-magiczną. Poeta stara się sięgać do treści ukrytych, nadać słowu moc sprawczą, uczynić z niego zaklęcie. Prowadzi to do mityzacji świata i do jego odrealnienia a zarazem ku personifikacji zjawisk, heroizacji postaci i uwzniośleniu - źródeł takiej postawy szukać można w poezji romantycznej oraz, przede wszystkim, w folklorze.
              Jego poezja cechuje się oniryzmem i wizyjnością z jednej strony, a muzycznością z drugiej. Czechowicza uznaje się za "wirtuoza muzyczności" i "mistrza instrumentacji głoskowej", współtworzą one w jego wierszach również warstwę znaczeniową.

Świat poezji Czechowicza to przede wszystkim wieś i małe miasteczko, a główne tonacje psychiczne to łagodność, czułość i bezradność. Dominująca w jego poezji barwą uczuciową jest żal, estetyczną - elegijność, a główną obsesją - śmierć. Myśl o śmierci własnej jest w niej ściśle spleciona z przeczuciem śmierci zbiorowej, wojny, wielkiej zagłady. Czechowicza uważa się za jednego z najsugestywniejszych katastrofistów Dwudziestolecia - stanowi on typowy przykład "poety dwóch wojen" - wspomnienia i przeczucia w jego twórczości wzajemnie nakładają się na siebie. Wielką rolę odgrywają w niej motywy ognia i wody w ambiwalentnym, śmiercionośno- oczyszczającym znaczeniu. Istotną opozycją w tej poezji jest przeciwstawienie Arkadii i Katastrofy - krucha, łagodna uroda Arkadii i apokaliptyczna groza Katastrofy wzajemnie się potęgują.

                Twórczość: KAMIEŃ, 1927 DZIEŃ JAK CO DZIEŃ. WIERSZE Z LAT 1927, 1928, 1929, 1930 BALLADA Z TAMTEJ STRONY, 1932 STARE KAMIENIE 1934 W BŁYSKAWICY. POEZJE, 1934 NIC WIĘCEJ, 1936 CZASU JUTRZEJSZEGO. DRAMAT, 1939 NUTA CZŁOWIECZA, 1939 PLAN AKCJI, 1938 POEMAT, 1992

Cechy twórczości:

-katastrofizm; przeczucie własnej śmierci, przeczucie wojny (zginął podczas bombardowania);

-pejzaże wiejskie;

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • czarkowski.pev.pl