[ Pobierz całość w formacie PDF ]
25 sekretów skutecznego szukania pracy
1.Główna różnica między skutecznym i nieskutecznym poszukiwaniem pracy nie jest spowodowana jakimś zewnętrznym czynnikiem (np. trudnym rynkiem pracy), ale sposobem w jaki dana osoba podchodzi do szukania pracy.
2. To, jak długo będziesz szukał pracy, zależy od tego, ile czasu będziesz temu poświęcał. Większość osób poświęca 5 godzin tygodniowo lub mniej. Aby być skutecznym musisz poświęcać co najmniej 30 godzin tygodniowo. Dlaczego? Załóżmy, że w obecnej sytuacji gospodarczej znalezienie takiej pracy, o jakiej marzysz zajmuje przeciętnie 180 godzin. Jeżeli poświęcisz na to 5 godzin tygodniowo zajmie Ci to dziewięć miesięcy. Jeżeli przeznaczysz na to 30 godzin w tygodniu, możesz znaleźć wymarzoną pracę już po 6 tygodniach.
3. Niezależnie od tego jak dobrze i ciężko pracowałeś w poprzedniej pracy, pamiętaj, że nikt nie jest zobowiązany dać Ci pracę. To, czy ją znajdziesz zależy tylko od Ciebie.
4. Im więcej sposobów wykorzystujesz do szukania pracy, tym większe jest prawdopodobieństwo jej znalezienia (jakie to sposoby możesz przeczytać . Przeciętna osoba szukająca pracy używa tylko dwóch lub trzech z nich.
5. Zanim zaczniesz szukać pracy powinieneś odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania. Po pierwsze - jakie posiadasz umiejętności (chodzi o umiejętności dające się zastosować w każdej dziedzinie czy każdym zawodzie, niezależnie od tego, jak je zdobyłeś). Po drugie - gdzie, w jakim miejscu i w jaki sposób chcesz wykorzystać swoje umiejętności. Po trzecie - musisz zdecydować w jaki sposób możesz się dostać tam, dokąd zmierzasz. Chodzi tu o określenie nazw zawodów czy stanowisk pracy, którymi jesteś zainteresowany oraz nazw instytucji, które mają do zaoferowania te stanowiska, a także ustalenie nazwisk osób lub osoby, która jest uprawniona do tego, by Cię zatrudnić. Znajdź sobie 15-20 firm lub instytucji, w których chciałbyś pracować.
6. Musisz znać swoje umiejętności. Do ich poznania przydadzą się ćwiczenia, które znajdziesz .
7. Zapomnij o tym "co jest dostępne". Szukaj pracy, której naprawdę chcesz.
8. Zastanów się, co chciłabyś robić. Jeżeli nie będziesz wiedział, czego chcesz, nie będziesz też wiedział, jak tego szukać - a jeśli nawet znajdziesz, możesz tego nie zauważyć.
9. Osoby szukające pracy odwiedzają średnio sześciu pracodawców w miesiącu dlatego poszukiwanie zajmuje im tyle czasu. Powinieneś rozmawiać co najmniej z dwoma pracodawcami dziennie.
10. Musisz spotykać się bezpośrednio z potencjalnymi pracodawcami, kiedy tylko jest to możliwe, zamiast wysyłać swoje dokumenty (np. życiorys). Staraj się rozmawiać bezpośrednio z nimi, omijaj "personalnego" i "dział kadr". Rozpowszechniona jest głęboka wiara w metodę szukania pracy polegającą na wysyłaniu jak największej liczby życiorysów. Według mnie najskuteczniejszym sposobem jest bezpośrednie spotkanie. Życiorys to coś, czego nie powinno się nigdy wysyłać przed sobą, lecz zawsze zostawiać za sobą.
11. Aby znaleźć pracę potrzeba jak najwięcej par oczu i uszu. Gdy już wiesz jakiego rodzaju pracy szukasz, mów wszystkim jaka to praca. Staraj się, aby jak najwięcej ludzi prowadziło poszukiwania dla Ciebie (więcej informacji na ten temat znajdziesz ).
12. Jeżeli już znajdziesz miejsce, w którym chciałbyś się zatrudnić, warto porozmawiać z kimś, kto tam pracuje (ale nie jest Twoim potencjalnym pracodawcą) o tym jak trafił do tej pracy, co mu się w niej podoba, a co nie. Takie sprawdzenie miejsca pracy przed zatrudnieniem zaoszczędzi Ci czasu i pieniędzy. W ten sposób sprawdzisz, czy dana praca Ci odpowiada.
13. Dla wielu pracodawców sposób w jaki zachowujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej i sposób, w jaki będziesz wykonywał swoją pracę to jedno i to samo. Lekceważące podejście do rozmowy jest ostrzeżeniem, że w przyszłości możesz lekceważąco i niedbale wykonywać swoją pracę (wskazówki jak zachowywać się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz ).
14. Organizacje poszukują "zwycięzców". Idź na rozmowę jako "człowiek o dużych możliwościach" a nie "żebrzący o pracę". Nie koncentruj się na tym, co pracodawca może Ci dać (np. pracę). Skup się na tym, co Ty możesz dać pracodawcy.
15. Nie tylko wykształcenie i doświadczenie pozwala znaleźć pracę. Trzecim ważnym czynnikiem jest zademonstrowanie swoich umiejętności w obecności pracodawcy.
16. Zachowuj się uprzejmie wobec każdego pracodawcy, nawet jeżeli wydaje Ci się pewne, że w danym miejscu nie zdobędziesz pracy. W następnym tygodniu mogą polecić Cię jakiemuś innej osobie, jeżeli zrobiłeś na nich dobre wrażenie.
17. Nie przejmuj się, gdy zostaniesz odrzucony. Pamiętaj, niezależnie od tego, ile razy usłyszysz "nie", potrzebujesz usłyszeć tylko dwa razy "tak" (dwa, abyś miał z czego wybierać). Za każdym razem, kiedy usłyszysz "nie" zbliżasz się do tych dwóch "tak".
18. Przez cały okres poszukiwania pracy staraj się jak najlepiej wyglądać - bądź czysty, schludny, dobrze ubrany za każdym razem kiedy wychodzisz z domu, nawet jeżeli idziesz kupić chleb w sklepie za rogiem. Nigdy nie wiadomo gdzie możesz spotkać osobę, która mogłaby Ci pomóc w znalezieniu pracy.
19. Jeżeli Ty i pracodawca polubicie się od pierwszego spotkania i będziesz koniecznie chciał tam pracować, lecz pracodawcy nie będzie stać, aby płacić Ci taką pensję, jakiej potrzebujesz, rozważ możliwość pracy na część etatu - na przykład mógłbyś pracować przez 3 dni w tygodniu. To daję Ci swobodę znalezienia innego zajęcia na pozostałe dwa dni.
20. Nie oczekuj, że będziesz w stanie znaleźć pracę dokładnie tego samego rodzaju jaką zawsze wykonywałeś. Bądź przygotowany, aby określić jakieś inne rodzaje pracy, które mógłbyś wykonywać i które lubiłbyś oraz takie, w których wykorzystywałbyś te same umiejętności i doświadczenia.
21. Jeżeli dana rzecz, którą robisz, ekscytuje Cię, to będziesz w niej dobry, jeżeli nie, to nie będziesz.
22. W naszych czasach możesz znaleźć się bez pracy nagle i bez ostrzeżenia, tak więc bądź stale gotowy do podjęcia poszukiwania pracy.
23. Aby zmienić zawód nie zawsze musisz wrócić do szkoły i zdobyć nowe wykształcenie. Wystarczy usiąść i wykonać bardzo starannie pracę domową, polegająca na badaniu samego siebie (swoich umiejętności) oraz na szczegółowych rozmowach z ludźmi, którzy już wykonują pracę, o której podjęciu myślisz.
24. Pamiętaj, mogą być inne osoby, które starały się o tą pracę, a które mogłyby wykonywać ją lepiej niż Ty. Osoba, która zostaje przyjęta do pracy, to niekoniecznie ta osoba, która mogłaby najlepiej wykonywać tę pracę lecz taka, która wie, jak zostać przyjętą do pracy.
25. Sprawdż, czy znasz
1. Może się zdarzyć, że zostaniesz zatrudniony z powodów, które mogą nie mieć nic wspólnego z Twoimi kwalifikacjami. Po prostu, spodobasz się pracodawcy.
2. Może się też zdarzyć, że nie zostaniesz zatrudniony z powodów, które mogą nie mieć nic wspólnego z Twoimi kwalifikacjami. Po prostu, nie spodobasz się pracodawcy.
3. Czasami otrzymasz awans z powodów, które mogą nie mieć nic wspólnego z jakością Twojej pracy.
4. Czasami nie otrzymasz awansu z powodów, które mogą nie mieć nic wspólnego z jakością Twojej pracy.
5. Twój pracodawca może traktować Cię dobrze, zgodnie z zasadami które głosi.
6. Twój pracodawca może traktować Cię bardzo źle, w całkowitej sprzeczności z zasadami, które głosi.
7. Twój pracodawca może trwać wiecznie i możesz mieć pracę na całe życie, jeśli tylko tego chcesz.
8. Twój pracodawca może wycofać się z działalności bez ostrzeżenia i uprzedzenia, wyrzucając Cię na bruk.
9. Twój pracodawca może kontynuować działalność, ale możesz zostać zwolniony bez ostrzeżenia i uprzedzenia.
10. Jeżeli zostaniesz nagle zwolniony, Twój pracodawca może zrobić wszystko, aby pomóc Ci znaleźć inna pracę.
11. Jeżeli zostaniesz nagle zwolniony, Twój pracodawca może uważać, że nie jest Tobie nic winien.
12. Inni pracownicy mogą przyrzec, że będą walczyć, abyś nie został zwolniony, ale musisz przygotować się na to, że gdy przyjdzie co do czego mogą nie zrobić nic, aby Ci pomóc.
Do napisania tych wskazówek zainspirowała mnie książka Richarda N. Bollesa "Spadochron. Praktyczny podręcznik dla osób planujących karierę, szukających pracy i zmieniających zawód", FISE, Warszawa 1993
Ustal co potrafisz
Aby móc znaleźć pracę taką, o jakiej marzymy, trzeba zacząć od rozważenia jaką posiadamy wiedzę i umiejętności. Dlaczego znajomość własnych umiejętności jest taka ważna? Rozmawiając z jakimkolwiek pracodawcą musisz umieć przekonywująco powiedzieć, co masz do zaoferowania - "to jest moja najmocniejsza strona, poza tym umiem także...."
Dzięki poniższym ćwiczeniom poznasz swoje mocne strony.
Bezpośrednie dotarcie do pracodawcy aby dotrzeć do odpowiedniego pracodawcy warto jest stworzyć własną sieć kontaktów - im więcej masz kontaktów, tym większe są Twoje szanse na znalezienie dobrej pracy. Tworzenie tej sieci wymaga starannie przemyślanego postępowania. Budując sieć nowych znajomości, nie zapominaj o dotychczasowych. Weź pod uwagę wszystkie możliwości: znajomi z dzieciństwa, ze szkoły, ze studiów, koledzy z wojska, z pracy, sąsiedzi, przyjaciele, rówieśnicy, podwładni, przełożeni. Zrób listę tych, którzy - jak sądzisz - pomogliby Ci, gdyby ich to nic nie kosztowało.
Jak budować sieć kontaktów:
· Znajdź 20-25 firm, w których chciałbyś pracować, zrób ich listę (listę miejsc, gdzie możesz szukać firm znajdziesz ). Nie pytaj znajomych "Czy znasz kogoś, kto miałby dla mnie pracę" tylko "Czy znasz kogoś, kto pracuje w tej firmie?". Pytasz tylko po to, by otrzymać informację, a nie by otrzymać rekomendację czy protekcję. Gdy będziesz znał nazwiska, będziesz wiedział do kogo masz się udać.
· Włącz się w działalność różnorakich stowarzyszeń, nieformalnych grup profesjonalistów tej samej specjalności (w internecie najlepsze są do tego listy dyskusyjne), stowarzyszenia wolontariuszy gromadzących pieniądze dla fundacji, lokalnych grup edukacyjnych itp.
· Bierz udział w konferencjach branżowych i seminariach - w ten sposób będziesz mógł poznać wielu ludzi z branży i nawiązać z nim kontakt. Poza tym zdobędziesz wiedzę, która podniesie twoją wartość na rynku pracy. Być może dowiesz się również o nowych miejscach pracy, zanim zostaną podane do publicznej wiadomości. Uwaga - podczas takich spotkań może się zdarzyć, że natkniesz się na osobę, do gabinetu której bezskutecznie próbowałeś dotrzeć. Nie atakuj tej osoby pytaniem o wolną posadę. Skorzystaj z okazji i zapytaj o firmę - masz okazję dowiedzieć się czegoś nowego. Taki kontakt możesz wykorzystać później dzwoniąc do tej osoby i przypominając jej waszą rozmowę. Jeśli w tej rozmowie pokazesz, że sporo wiesz, potencjalny pracodawca nie powinien mieć nic przeciwko temu, aby umówić się z tobą na rozmowę.
Jeśli masz już listę interesujących Cię firm to nadszedł czas, aby na własną rękę nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Pamiętaj, twoim celem jest doprowadzenie do rozmowy z osobą, która może zadecydować o przyjęciu cię do pracy. Musisz zacząć od właściwej osoby - omijaj dział kadr lub zatrudnienia, spotykaj się bezpośrednio z kompetetną osobą. Twoim zadaniem jest odnalezienie drogi do owej kompetetnej osoby - poprzez sieć kontaktów, znajomych. Innym sposobem jest bezpośredni telefon do firmy - telefonując uprzedzasz, że chcesz się tylko umówić na rozmowę, ale nie rozmawiasz przez telefon o zatrudnieniu. Dotarcie do właściwej osoby jest na ogół trudne, ale jeżeli ta rozmowa jest dla ciebie ważna nie powinienieś się zniechęcać, nie jest łatwo dotrzeć do zapracowanego dyrektora. Jeżeli chcesz się zniechęcić to w ogóle nie warto zaczynać całej procedury. Kiedy będziesz już rozmawiał, kuj żelazo póki gorące. Powtórz, co masz do zaoferowania i zapytaj czy przyjmie Cię osobiście i poświęci 15-20 minut by porozmawiać o tym, co mógłbyś robić w jego firmie.
Jeżeli pracodawca zechce się z Tobą umówić to przygotuj się starannie do tego spotkania - ułóż listę pytań, które chcesz zadać. Bądź dobrze poinformowany - pokaż, że znasz dobrze branżę, w której pracuje ta firma i samą firmę. Przestrzegaj ustalonego czasu spotkania - nie siedź ani minuty dłużej niż zostało to zapowiedziane wcześniej. Po rozmowie zostaw swoje dokumenty - nawet jeśli w tej chwili firma nie potrzebuje takiego pracownika jak ty to mając twoje dane zawsze będą mogli do ciebie zadzwonić.
Wybierając ten sposób już na wstępie zwracasz na siebie uwagę, że jesteś aktywny i przedsiębiorczy. Jeśli wybrałeś firmę stosując odpowiednie kryteria i rzeczywiście będziesz miał coś do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy, to na pewno znajdziesz zatrudnienie
wysyłanie jak największej liczby życiorysów do firm nie wiedząc, czy poszukują one pracowników (informacje jak napisać życiorys znajdziesz ) czyli dotarcie do firm, w których chciałbyś pracować. Stosując ten sposób możesz wykorzystać np. książkę telefoniczną lub bazę firm (listę miejsc, gdzie możesz szukać firm znajdziesz ). Pamiętaj, że musisz ich wysyłać rzeczywiście dużo, aby znaleźć pracę (dużo czyli zdecydowanie więcej niż 30).
biura pośrednictwa pracy (ich adresy znajdziesz ). Ograniczeniem tej metody jest to, że agencje mają tylko takie oferty, jakich aktualnie poszkują pracodawcy (na ogół najwięksi) a to nie zawsze może się pokrywać z tym, co ty chciałbyś robić. Zanim wybierzesz agencję, sprawdź jakiego rodzaju pracowników poszukuje - szukając pracy np. nauczyciela nie warto zwracać sie do agencji, która zajmuje się poszukiwaniem pracowników z branży IT. Większość agencji ma już swoje strony internetowe, które na ogół zawierają oferty pracy i dają możliwość zostawienia swoich danych i CV. Zostawiając swoje dane pamiętaj o dokładnym określeniu stanowiska, o które się ubiegasz - agencji trudno będzie znaleźć ofertę dla ciebie jeśli nie określisz, co chciałbyś robić.
targi pracy - tak naprawę jest to trochę inny sposób bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Na targach pracy możesz się zorientować jakiego rodzaju stanowiska firmy oferują, jakie stawiają wymagania i jak przebiega proces rekrutacji. Poznając ludzi z firmy, w której chciałbyś pracować, możesz się dowiedzieć czegoś więcej o samej firmie.
oferty pracy w gazetach i czasopismach. Pamiętaj, że na jedno ogłoszenie w dużej gazecie ogólnokrajowej może odpowiedzieć nawet więcej niż 1000 osób. Aby móc otrzymać pracę musisz sprawić, aby twoja oferta wyróżniała się na tle innych i to w sensie pozytywnym. Musisz napisać bardzo dobry list motywacyjny, gdzie we właściwy sposób uzasadnisz dlaczego firma ma zatrudnić właśnie ciebie (wskazówki do napisania listu motywacyjnego znajdziesz ). Niewłaściwe jest przepisanie jakiegoś listu z książki lub poradnika na ten temat. Praca jest towarem takim samym jak każdy inny - musisz się sprzedawać.
lokalne organizacje społeczne: np. kluby, stowarzyszenia, organizacje młodzieżowe
Powiatowe Urzędy Pracy - znajdziesz je pod adresami: oraz
czasopisma lub publikacje branżowe, zawodowe, związkowe
własne ogłoszenia (w gazetach i na internetowych tablicach ogłoszeń - linki ). Pamiętaj,że to najszybszy sposób na otrzymywanie ofert od akwizytorów i innych firm, które żerują na ludziach poszukujących pracy. Pracodawcy rzadko czytają takie ogłoszenia. Najlepiej umieść swoje ogłoszenie w fachowych czasopismach z twojej branży.
Sposoby szukania pracy w internecie
uczestnicz w listach dyskusyjnych, w klubach i stowarzyszeniach branżowych, organizacjach młodzieżowych, lokalnych organizacjach społecznych itp. - to najlepszy sposób dla tych, którzy uważają, że w szukaniu pracy pomagają znajomości. Im wcześniej dasz się poznać środowisku do jakiego chcesz wejść, tym lepsze masz perspektywy na później. Stosując ten sposób nie tylko poszerzasz krąg naszych znajomych z branży, która Cię interesuje, ale również możesz pogłębić wiedzę związaną z wykonywaniem określonego zawodu. Bardzo często na listach dyskusyjnych ukazują się oferty dla specjalistów z branży, której dotyczy lista
korzystaj z pomocy specjalistycznych serwisów i agencji doradztwa personalnego oraz firm specjalizujących się w rekrutacji przez internet - warto zostawić swoje dane w bazie takich firm. Część z tych firm wysyła pocztą elektroniczną oferty pracy, które są dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Można również skorzystać ze stron WWW firm doradztwa personalnego - bardzo często zamieszczają one oferty pracy na swoich stronach
czytaj ogłoszenia - większość dużych dzienników zamieszcza ogłoszenia drobne również w internecie. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy na prasę, możesz w ten sposób zapoznać się z najnowszymi ogłoszeniami. Na przykład serwis "Gazety Wyborczej" ma możliwość przeszukiwania bieżących ogłoszeń według branż i regionów. Warto również sprawdzać ogłoszenia w prasie regionalnej lub ogłoszenia w serwisach regionalnych
zamieszczaj własne ogłoszenia - w internecie jest bardzo dużo darmowych serwisów ogłoszeniowych, gdzie można nie tylko zapoznać się z ogłoszeniami o pracę, ale również zamieścić własne ogłoszenie. Trzeba tylko pamiętać, że nasze ogłoszenie powinno być krótkie i zwięzłe (jak napisać własne ogłoszenie możesz ...